Otázky a odpovědi k cestě do spojených států

Co je to ESTA?
ESTA je zkratka pro Electronic System for Travel Authorization, v překladu Elektronický systém cestovní registrace. Systém v některých případech nahradil víza B-1/B-2, o která musel dříve žádat každý, kdo chtěl odcestovat do USA. Takto stačí vyplnit na internetu formulář, zaplatit poplatek, počkat a můžete odcestovat.
Zjednodušené cestování mají všechny země v rámci bezvízového programu (vizte níže) známého jako Visa Waiver Program (VWP).

Kdo může do USA cestovat na ESTA?
Vycestovat přes ESTA můžete za předpokladu, že do USA jedete za účelem obchodní cesty nebo turistiky a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dní.
Zároveň musíte být obyvatel České republiky, Slovenska nebo některé z dalších způsobilých zemí (vizte níže). Posledním důležitou podmínkou je držení biometrického cestovního pasu.
Od ledna 2016 nemohou do USA vycestovat na ESTA osoby, které v posledních 5 letech navštívily Irák, Írán, Súdán či Sýrii. Tyto osoby musejí vždy žádat o vízum.

Kde vyplnit cestovní registraci ESTA do USA?
Cestovní registraci vyplňujte pouze a výhradně na oficiální stránce https://esta.cbp.dhs.gov/. Na internetu funguje několik zprostředkovatelů, kteří si za vyplnění účtují více.
Oficiálně se má ESTA vyplnit nejpozději 72 hodin před odletem, nicméně vyhodnocení registrace je obvykle záležitostí minut.

Jak se připravit na pohovor s imigračním úředníkem?
V první řadě se při imigrační kontrole držte pravidla mluvit pravdu. Stejně tak jako jste pravdivě vyplnili formuláře v letadle (modrý a zelený), tak ani při pohovoru s imigračním úředníkem se nevyplatí nějak pokřivovat skutečnost. Stále mějte na paměti, že imigrační úředník má velké rozhodovací pravomoci a bez udání důvodu vás nemusí vpustit na území USA. V tomto případě pak letíte obratem zpět domů. Nedávejte proto při imigrační kontrole úředníkům důvod proč vás do USA nevpustit, tzn. zkuste se na úředníka usmát, být příjemně naladěni a klidným hlasem odpovídat na otázky.

Po vystoupení z letadla vás čekají tyto tři kroky:

 • imigrační kontrola u úředníka
 • celní kontrola
 • vyzvednutí zavazadel

Jak probíhá rozhovor s imigračním úředníkem?
Jeden imigrační úředník může být více zvídavý a strávíte u něj 15 minut, u jiného úředníka jde imigrační kontrola jako po másle, na nic se vás neptá a jste raz dva vyřízení. Takže hodně záleží na štěstí, který imigrační úředník na vás zrovna vyjde. Poté co vystoupíte z letadla a projdete spojovací chodbou dostanete se do haly, kde je jedna přepážka vedle druhé…to jsou imigrační úředníci. V případě, že přiletí více letadel najednou, mohou se u imigračních úředníků vytvořit dlouhé fronty, takže po vystoupení z letadla se moc neloudejte.
Otázky u imigračního úředníka:

Připravte si cestovní pas a modrý formulář, příp. i formulář bílý, který jste vyplnili v letadle.
K okénku imigračního úředníka přistupujte samostatně. Pokud cestujete jako rodina, tak přistupte všichni společně. V případě, že cestujete společně s někým, kdo nemluví anglicky, opět přistupte společně a ten, který z vás mluví anglicky překládá.

Imigrační úředník se obvykle ptá na tyto otázky:

 • jak dlouho budete v USA – např. dva týdny
 • proč jedete do USA – turistika
 • jaké jsou vaše plány v USA – např. chcete navštívit San Francisco a národní parky
 • kolikrát jste byl v USA a kdy – nikdy/jednou v roce 2012
 • kde budete ubytováni – uveďte název hotelu/motelu (např. Motel 6)
 • znáte někoho v USA, pokud ano, jak jste se poznali
 • jaké je vaše zaměstnání – např. pracuji jako účetní
 • pokud je vás u okénka více, může padnou otázka kdo to je za lidi a zda mluví anglicky

Po tomto “výslechu”, který se ale nemusí konat, vás požádá imigrační úředník o otisk prstu a vyfotí vás. Je to obdobná procedura, kterou jste už prošli při zařizování biometrického pasu.
Pokud patříte mezi osoby, které vyplňují bílý formulář VISA WAIVER (kdo vyplňuje tento bílý formulář?), tak jej předložte spolu s pasem imigračnímu úředníkovi. Do pasu vám úředník vloží útržek z bílého formuláře (to je ten, který jste vyplnili v letadle). Tento útržek nesmíte ztratit! Při odletu z USA jej budete vracet!
Dále vám imigrační úředník orazítkuje modrý formulář, který vám vrátí.
Tímto okamžikem pro vás úspěšně končí imigrační kontrola s úředníkem a máte povolený pobyt v USA na dobu tří měsíců.

Jaké doklady potřebuji na cestu?
Na cestu potřebuji cestovní pas, vízum ESTA a cestovní pojištění(sjednané cestovní pojištění do USA je minimálně stejně tak důležité, jako rezervované letenky nebo zajištěný hotel. Zdravotní péče ve Spojených státech amerických patří mezi nejdražší na světě a pokud nebudete mít pojištění sjednané, budete muset v případě nenadálé události veškeré náklady uhradit z vlastní kapsy).

Kolik si mám vzít peněz (hotovost)?
V USA jsou potraviny obecně o něco málo dražší než v ČR, je to individuální v závislosti na potřebách jedince, při průměrné spotřebě potravin by měla stačit částka maximálně do 20 dolarů na den. Ubytování, vstupy do parků a doprava jsou v ceně výpravy.

Jak platit v USA?
Mějte po ruce jak platební kartu, tak hotovost. Někde totiž není možné použít platební kartu (malé obchody, národní parky, automaty na mince). Zároveň tak rozložíte riziko v případě ztráty/problémy s platební kartou.

Je něco zakázané dovážet případně vyvážet z/do USA?
Dovoz většiny druhů potravin a zemědělských výrobků je přísně kontrolován a některé druhy potravin a zemědělských výrobků z určitých oblastí či zemí je zakázán. Je dovoleno dovážet pečivo vč. chleba a tvrdé a uzené sýry (ne tvaroh). Dále je možné dovážet konzervované ovoce v originálních obalech. Z povolených poživatin lze dále jmenovat dovoz cukrovinek, pražených kávových bobů, suché rýže, čaje, sušeného koření. Veškeré dovážené potraviny je nutné uvést na formuláři – celní deklarace (modrobílá kartička). Nalezené nelegálně dovezené potraviny budou zabaveny a bez náhrady zničeny. Podrobné pokyny pro dovoz věcí do USA naleznete na internetové adrese celní služby help.cbp.gov
Dovoz předepsaných léků pro osobní potřebu je až na výjimky dovolen. Je přísně zakázán dovoz jakýchkoliv narkotik.

Jsou nějaká věková omezení?
Cestovat s námi mohou všichni komu je 21 let a více.

Jak moc fyzicky náročné to bude?
Na trase jsou některá místa, ke kterým je třeba doputovat po svých, nikdy ne však více jak zhruba hodinu chůze tam a hodinu zpět. Nicméně trasy i místa lze nakombinovat tak, aby byli všichni spokojeni. Speciální dvě trasy v Grand Canyonu (South Caibab Trail-Bright Angel Trail-cca 30km) či trek k vodopádům Havasu(cca 32km) je možno absolvovat jen po speciální domluvě.

Co si vzít na cestu?
Místo v kufru/krosně je vzácné a plýtvání není na místě. V USA je oblečení levné i na solidní značky – zajděte do outletů, nakupujte po internetu anebo v kamenných obchodech.

Jak bude fungovat ubytování?
Ubytování bude zajištěné v hotelech a motelech po cestě, ve dvou až třílůžkových pokojích. V případě treku k vodopádům Havasu je nutné přespat alespoň jednu noc ve stanu.

Na co si dát pozor ve státě Arizona?
Jeden z amerických bizarních zákonů platí ve státě Arizona: ukradne-li někdo v Mohave County mýdlo a je přistižen, musí se jím poté mýt tak dlouho, dokud se celé nespotřebuje :) .