Antelope Canyon – Antelopí kaňon

P1160344

Nedaleko města Page v Arizoně se nachází unikátní místo zvané Antelope Canyon. Je to jeden z nejnavštěvovanějších a nejfotogeničtějších kaňonů na americkém jihozápadě.
Nachází se na území rezervace Navahů. Rozděluje se na dvě části-horní a dolní Antelope Canyon. Jelikož je kaňon na indiánském území, dovnitř je povolen vstup pouze s průvodcem.
V městě Page lze nalézt několik cestovních kanceláří, které zprostředkovávají nejen cestu do kaňonu ale i po ostatních přírodních úkazech po okolí.
V jedné z těchto cestovních kanceláří platím kolem třiceti dolarů a čekám v domluvenou hodinu uvnitř cestovky. Přijíždí nákladní automobil s řidičem indiánského původu, který nás všechny zdraví. V tu dobu se tady už tísní asi dvacet dalších turistů.
Projíždíme nejprve městem Page, za nímž odbočujeme do písečného údolí. Řidič jede celkem vysokou rychlostí a prach a písek víří kolem automobilu tak, že při příjezdu ke vchodu do kaňonu, máme každý na sobě slušnou vrstvu prachu.
Nejzajímavějším úkazem v tomto kaňonu jsou světelné efekty, které pronikající světlo vytváří na stěnách kaňonu. Kaňon je jen asi pět set metrů dlouhý a v nejširším místě má jen pár metrů. Místy je šířka kaňonu menší než jen jeden metr a procházející turisté si musí v těchto místech dávat přednost. Kaňon vznikl erozí červeného pískovce. Když prší, kaňon může být velmi rychle zaplaven.
Toto místo je rájem pro fotografy. Barvy na stěnách se mění téměř po každém metru a stěny kaňonu vytváří různé kulisy a tváře. Průvodce nám ukazuje několik z nich, z nichž některá připomíná amerického prezidenta jiná zas známého umělce. Nejlepší období pro zhotovení unikátních fotografií, kdy sluneční paprsek dopadá přímo doprostřed kaňonu, je kolem poledne.

Canyon de Chelly

Canyon de Chelly a Spider Rock

Canyon de Chelly National Monument leží v Arizoně v srdci Navajo rezervace (největší indiánská rezervace na území USA) u města Chinle. Je to labyrint kolmých stěn, senzační v jeho kráse a fascinující v jeho historii, jeden z nekrásnějších kaňonů na americkém jihozápadě. Město Chinle leží v nadmořské výšce 1678 metrů.
Kaňon je zahalen do záhady v podobě kultury kmene Anasazi-starověkého národa, po kterém v kaňonu zůstalo několik ruin. Anasaziové si stavěli svá obydlí ve stěnách kaňonu, někdy až v závratných výškách.
Pro mě je Canyon de Chelly spolu s Grand Canyonem nejmagičtějším místem celého jihozápadu. I kvůli tomu tady zůstávám dva dny se svojí kamarádkou Debbie. Spíme v kempu hned za městem Chinle. Jsou tady sprchy, toalety a pitná voda. Další kemp se nachází na okraji jednoho z ramen kaňonu, zhruba v polovině jízdy z Chinle ke Spider rocku, výrazného monolitu tyčícího se ze dna údolí.
Na dně Canyon de Chelly se nachází pueblo White House. Přímo až k ruinám White Housu se ale dostat nedá, kolem tohoto místa je vystavěn dvoumetrový plot. Dolů k němu scházím po stěnách kaňonu, kde je celkem upravená stezka pro turisty. Je to také jediné místo, kam se dá dostat bez povolení a bez poplatku.
Uprostřed údolí teče potok, přes který vede úzká vyvýšená lávka. V kaňonu rostou, pro Arizonu typické, rostliny jako jalovec, pelyněk, různé druhy kaktusů nebo jedovatá rostlina datura. Před ruinami White Housu mají postaveny stánky Navahové, kteří tu prodávají svoje stříbrné šperky ozdobené tyrkysem, a jiné suvenýry a fetiše. O čilém životě uvnitř kotliny svědčí obdělávaná políčka, pasoucí se koně, traktory a hogany – tradiční navažská šestihranná obydlí ze dřeva, hlíny a kamene.
Delší výpravy napříč celým údolím zaopatřuje Thunderbird Lodge ve speciálně upravených terénních automobilech. Pěší turistiku, výlet na koni nebo autem na dně kaňonu s oprávněným průvodcem z kmene Navahů slibuje příležitost, která se jen tak nezapomene. Navahové tady sdílí svoji zem, svoje tradice a historii s návštěvníky z celého světa.
V tomto údolí se mimo jiné natáčel i film Mackennovo zlato.