Grand Canyon

USA-Grand Canyon 3

Mistrovský kousek umění přírody a jedna z nejvíce vypovídajících kapitol autobiografie naší planety, Grand Canyon na řece Colorado, 445 kilometrů dlouhý, 29 kilometrů široký a 1600 metrů hluboký je úplným zlomem fyzikální a geologické celistvosti dvou oblastí v severní Arizoně, známý jako Norh Rim a South Rim. Národní park, jež tyto výtvory chrání, se rozprostírá od jezera Mead mezi Arizonou a Nevadou až téměř k jezeru Powell na hranici Utahu. Tyto strohé údaje se ale nemohou srovnávat s opravdovým prožitkem pohledu na tento neuvěřitelný výtvor přírody, který vám při prvním setkání vyrazí dech. Jedná se o výjimečný sochařský výtvor, pocházející z dávných dob, z moudré ruky přírody, která použila svůj oblíbený nástroj-erozi.
Grand Canyon National Park se dělí na dvě částí, které se nazývájí Norh Rim a South Rim, v překladu severní a jižní okraj. Populárnější je South Rim, jižní strana, která je otevřena po celý rok. Nachází se v průměrné výšce 2150 metrů nad mořem.
Existuje zde mnoho způsobů jak zde využít svůj volný čas. Pro vytrvalejší osoby je tady několik tras k celodenním ale i několikadenním tůrám. Delší trasy nejsou oficiálními představiteli parku doporučovány kvůli velkým vzdálenostem, velkému převýšení i možnosti přehřátí organismu, protože v dolní části panují vyšší teploty. Každý rok jsou vyhlášeny pátrací akce na záchranu lidí, kteří se vydali na dno kaňonu. Překonání kaňonu je však velmi populární mezi vytrvalci a špičkovými sportovci, kteří tyto cesty pravidelně podstupují. Možností je i výlet na mulách nebo lodí či na raftu na řece Colorado po celé délce Grand Canyonu. Pokud chtějí turisté překročit Grand Canyon, většinou volí trasu South Caibab Trail, která je navede na úzkou lávku zbudovanou zhruba dvacet metrů nad řekou Colorado.